“Yrittäjä” on joku joka yrittää, mutta ei onnistu

Alf Rehn

Suomalaiset eivät ole yrittäjämyönteisiä. Tähän on useita syitä.

1. Neuvostoliitto
Ensimmäinen syy on historiallinen. Neuvostoliittoa pidettiin pitkään tärkeimpänä kauppapartnerina, jolloin suuryritykset pääsivät määrittelemään keskustelun.

2. Kansainvälisyyttä ei arvosteta
Tästä seuraa toinen syy. Suomessa ei ole historiallisesti arvostettu kansainvälisyyttä samalla tavalla kuin monessa muussa maassa. “Oma maa mansikka” ei ole yrittäjyyttä ajava ajattelutapa.

3. Esikuvien puute
Kolmas syy on enemmän kiinni nyky-Suomessa. Se on hyvien esimerkkien vähyys. Viime vuosina on noussut esiin muutama yrittäjäesikuva, mutta heitä on liian vähän ja moninaisuus on liian pieni. Ennen kuin meillä on hyviä esikuvia vaikkapa nuorelle somalinaiselle, joka miettii tulevaisuuttaan, meillä on ongelma.

Monessa maassa on selkeä “ikoni” yrittäjyydelle. Jos sanot Tanskassa “iværksætter”, ihmisten mieleen nousee heti Spies tai Mærsk. Ruotsissa ajatellaan nimiä kuten Ingvar Kamprad, Bicky Chakrabotty tai Niklas Zennström. Englannissa esiin tulee Richard Branson. Huomaa heidän suuret eronsa – se olennainen moninaisuus. Suomessa on joitakin nimiä kuten Pekka Herlin, Mårten Mickos ja Rovion perustajat. Mutta ei heitä arvosteta samalla tavalla.

4. Yrittäjä-sana
Lisäksi perustavaa laatua oleva syy taitaa olla, että emme Suomessa tiedä mitä tarkoitamme itse sanalla. Jopa kieli on meitä vastaan. “Yrittäjä” kuulostaa henkilöltä, joka yrittää, eikä henkilöltä joka onnistuu. (Josta juontaa vanha vitsi että Johanna Tukiaisesta voisi tulla Vuoden Yrittäjä, koska hän kovasti yrittää, muttei koskaan saa mitään järkevää aikaiseksi)…

Lopputulos

Epävarma ja epäselvä keskustelu. Olemme tilanteessa, jossa kukaan ei näe olevansa tai halua olla osa “yrittäjyyttä”.

Alf Rehn

17 kommentti kirjoitukseen ““Yrittäjä” on joku joka yrittää, mutta ei onnistu

  1. Meille syntyy toivottavasti lisää ison mittakaavan yrittäjäikoneita. Olen kuitenkin miettinyt, missä määrin näitä esikuvia jää hyödyntämättä myös ”ruohonjuuritasolla”. Tarkoitan lähipiiristä löytyviä yrittäjän malleja. Omalta kohdaltani voin todeta, että iso vaikutus on ollut kotoa ja lähipiiristä jo aika nuorena saaduilla kokemuksilla sekä havainnoilla. Mistään megabusineksista ei ollut kysymys, mutta kun yrittäjän elämää ja todellisuutta seurasi lähempää, siitä varmaan hävisi osa mystiikkaa jota mielestäni yrittäjyyteen Suomessa liitetään; kun näitä kokemuksia sai nuorena, ne ovat olleet vaikuttamassa omiin valintoihin myöhemmin elämässä.

    • Ehdottoman tärkeä pointti. Vanhempien rooli tässä on erittäin keskeinen – meidän tulisi olla paljon aktiivisempia siinä että näyttäisimme lapsillemme että yrittäjyys (ja täten myös riskinotto) on hyvä ja ihailtava asia. Ei kaikista tulisikaan tulla virkamiehiä!

  2. Yrittäjä on terminä erinomainen, ja istuu suomalaiseen kielenkäyttöön paljon paremmin kuin esim. öntröprönöör. Yrittäjyyteen kuuluu myös epäonnistuminen, joten tuo suomalainen termi osuu naulan kantaan.

    Varsinainen suuri ongelma on, että epäonnistumista pidetään jostain syystä negatiivisena asiana. Kuinkahan monta yritystä on jäänyt perustamatta sen takia, että ei ei haluta ottaa sitä riskiä että epäonnistutaan?

    Yrittäminen kuuluu yrittäjän rooliin hyvin vahvasti. Yritetään yhtä juttua, todetaan että se ei toimi, ja kokeillaan jotain muuta. Jos epäonnistutaan oikein kunnolla, saattaa jopa firma mennä alta, mutta yleensä epäonnistuminen on ihan päivittäistä ja ohjaa yrittäjää oikeaan suuntaan.

    Piilaaksosta opittu “Fail early, fail often” on hyvin tärkeä ohjenuora yrittäjälle. On parempi kokeilla ja epäonnistua varhaisessa vaiheessa, kuin yrittää väkisin tehdä epäonnistuneesta ideasta toimivaa bisnestä. Liian usein yrittäjä ei halua myöntää, että alkuperäinen ajatus ei toiminutkaan, juuri tästä samasta epäonnistumisen pelosta johtuen.

    Yrittäjä on joku joka yrittää, mutta ei onnistu, ja jatkaa silti yrittämistä!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>