Asiakastarinat

Ympäristösertifikaatit sekä kyky laskea myös asiakasprojektien hiilijalanjäljet ovat nousseet tärkeiksi kilpailuvalteiksi suunnittelussa ja rakennuttamisessa. Sweco-konsernin vastuullisuus- ja resilienssi -toimialalla yksikönjohtajana työskentelevä Panu Rahikka otti ilmastohaasteista kopin Keskuskauppakamarin Ilmasto-ohjelman avulla.
Hiljattain osaksi Sweco-konsernia tulleen suunnittelu- ja projektinjohtotalo Fimpecin kehitysjohtajalla Panu Rahikalla oli pari vuotta sitten pöydällään selkeä pulma.
Jatkuvasti kiristyneet ilmasto- ja ympäristövaatimukset, niihin liittyvä regulaatio sekä asiakkaiden odotukset toivat konsultti- ja suunnittelutoimistoille kosolti uusia haasteita. Painetta ilmastoasioiden aiempaa kokonaisvaltaisempaan hallintaan tuli myös lisääntyneistä raportointivelvoitteista sekä esimerkiksi uusia tuotantolaitosinvestointeja pohtineilta asiakkailta.
Suunnittelupöydillä oli pystyttävä kartoittamaan muun muassa tulevan laitoksen rakennusaikaiset sekä koko elinkaaren aikaiset päästöt.
”Hiilijalanjäljen laskenta, ilmastoasiat ja vihreä siirtymä nousivat nopeasti liiketoiminnan keskiöön, joten kokonaisuus oli otettava haltuun. Jos yritykseltä ei löydy niistä asianmukaisia sertifikaatteja ja näyttöjä osaamisesta, asiakkaat hakevat uusia kumppaneita”, Rahikka toteaa.
Koulutuksesta kosolti työkaluja

Fimpecissä oli toki tuolloin otettu jo monia ilmastoaskeleita. ISO 14001 -ympäristösertifikaatti oli viimeistelyä vaille valmis ja noin 400 osaajan suunnittelutalo oli laskeskellut myös omaa hiilijalanjälkeään.
”Monessa kohtaa törmättiin kuitenkin resurssien ja osaamisen puutteeseen”, Rahikka muistelee.
Talvella 2025 hän päätti osallistua Keskuskauppakamarin Ilmasto-ohjelmaan. Tiivis koulutuspaketti antoi Rahikan mukaan tärkeitä eväitä, joiden avulla Fimpec pääsi omalla ilmastopolullaan aivan uuteen vauhtiin ja eteni myös oikeaan suuntaan.
”Käytännönläheinen koulutus oli todella hyödyllinen, sillä oman hiilijalanjäljen laskennan lisäksi saimme työkaluja ja osaamista asiakasprojekteihin ja ympäristöraportointiin. Maaliin olisi toki päästy myös omin voimin, mutta selvästi hitaammin. Tämä koulutus säästi aikaa ja rahaa”, Rahikka toteaa.
Pätevimmät pärjäävät
Saatuja oppeja on viety konkreettisesti myös käytännöiksi. Scope 1 ja 2 -päästölaskennat ovat jo saaneet jatkokseen scope 3 -laskelmat ja ISO 14001 -sertifikaatilla on sinetti. Oman toiminnan ilmastovaikutukset on perattu läpi ja esimerkiksi henkilöstön matkustuskäytännöt muutettu mahdollisimman vähähiiliseen suuntaan.
”Matkustaminen on tällä toimialalla todella merkittävä päästölähde. Tämäkin seikka paljastui hiilijalanjälkilaskennassa”, Rahikka kertoo.
Hän antaakin Ilmasto-ohjelmalle selkeän osallistumissuosituksen. Kiristyvät säädökset ja kriteerit tuovat yrityksille velvoitteita, mutta fiksuille myös kilpailuetua.
”Ilmasto- ja päästöasiat on oltava yrityksellä hallussa, mikäli mielii pysyä kilpailussa mukana”, Rahikka tiivistää.