Lunastusmenettelyt

Lunastusmenettelyt vuosittain

Alla olevasta valikosta löydät kaikki lunastuslautakunnan käsittelemät lunastusmenettelyt vuodesta 2010 alkaen.

1. Mustori Oy / Café D´or Oy
– Kiinteistö Oy Lappeenrannan Kauppahuone -nimisen yhtiön (Y-tunnus: 0589935-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 13.1.2020
– Hakemus peruutettu 18.2.2020

2. Aureit Holding Oy / Hoivatilat Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Hoivatilat Oyj:n (Y-tunnus: 2241238-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 15.1.2019
– Uskottu mies: asianajaja Petra Kiurunen (Oulun käräjäoikeuden päätös 25.2.2020)
– Välimiesoikeus: Puheenjohtaja: asianajaja Tarja Wist, jäsenet: asianajaja Kalle Kyläkallio ja professori Veikko Vahtera (lunastuslautakunnan päätös 23.3.2020)

3. Boels Topholding B.V. / Cramo Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Cramo Oyj:n (Y-tunnus: 0196435-4 ) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 14.2.2020
– Uskottu mies: professori Kari Hoppu (Itä-Uudenmaan käräjäoikeus 5.3.2020)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies OTT Pekka Timonen (lunastuslautakunnan päätös 31.3.2020)

4. Jukka Jokela / Pia Jokela
– Lujitustekniikka Oy:n (Y-tunnus: 1796805-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 31.3.2020
– Uskottu mies: asianajaja Veli Siitonen (Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 8.5.2020)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Seppo Kymäläinen (lunastuslautakunnan päätös 22.5.2020)

1. Orkla ASA / Kotipizza Group Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Kotipizza Group Oyj:n (Y-tunnus: 2416007-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 23.1.2019
– Uskottu mies: asianajaja Matti Manner (Helsingin käräjäoikeuden päätös 19.2.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Markus Manninen (lunastuslautakunnan päätös 13.3.2019)

2. Jyväskylän Messut Oy / Jyväskylän Kongressikeskus Oy:n muut osakkeenomistajat
– Jyväskylän Kongressikeskus Oy:n (Y-tunnus:1466665-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 28.1.2019
– Uskottu mies: asianajaja Ari Savela (Keski-Suomen käräjäoikeuden päätös 7.3.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Kirsi Kannaste (lunastuslautakunnan päätös 10.4.2019)

3. Åf Ab (publ) / Pöyry Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Pöyry Oyj:n (Y-tunnus: 1009321-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 22.2.2019
– Uskottu mies: asianajaja Pauliina Tenhunen (Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 19.3.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies emeritusprofessori Raimo Immonen (lunastuslautakunnan päätös 11.4.2019)

4. Mascot Bidco Oy / Amer Sports Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Amer Sports Oyj:n (Y-tunnus: 0131505-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 3.4.2019
– Uskottu mies: OTT Timo Kaisanlahti (Helsingin käräjäoikeuden päätös 8.5.2019)
– Välimiesoikeus: Puheenjohtaja: asianajaja Ulla Vuokila, jäsenet: professori Vesa Annola ja KTM Joakim Rehn (lunastuslautakunnan päätös 10.6.201)

5. Bonava Suomi Oy / Rukshana Asif ja Ararat Co. Kb
– Laajasalon liikekeskus Oy:n (Y-tunnus: 0200275-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 26.4.2019
– Uskottu mies: professori Veikko Vahtera (Helsingin käräjäoikeuden päätös 20.5.2019)
– Välimiesoikeus: Varatuomari Lauri Länsman (lunastuslautakunnan päätös 10.6.2019)
– Päätös välimiesmenettelyn lopettamisesta 7.8.2019

6. Loxam S.A.S. / Ramirent Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Ramirent Oyj:n (0977135-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 29.7.2019
– Uskottu mies: professori Kari Hoppu (Helsingin käräjäoikeuden päätös 13.8.2019)
– Välimiesoikeus: Puheenjohtaja: Independent Arbitrator Mika Savola, jäsenet: asianajaja Harriet Lagus ja OTT Pekka Timonen (lunastuslautakunnan päätös 12.9.2019)

7Mielleyhtymä Oy / Erikoissijoitusrahasto eQ Hoivakiinteistöt
– Kiinteistö Oy Helsingin Bulevardi 22 -nimisen yhtiön (Y-tunnus: 0234545-9) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 27.6.2019
– Välimiesoikeus: OTT Justus Könkkölä (lunastuslautakunnan päätös 12.9.2019)

8. Talorum Oy / Kiinteistö Oy Tampereen Kyllikinkatu 15
– Kiinteistö Oy Tampereen Pinkola -nimisen yhtiön (Y-tunnus: 0154629-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 12.8.2019

9. Kiuruveden kaupunki / Kiuruveden Yrityskiinteistöt Oy:n muut osakkeenomistajat
– Kiuruveden Yrityskiinteisöt Oy:n (Y-tunnus: 0565274-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Uskottu mies: OTT, KTM, yliopistonlehtori Martti Häkkänen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 6.11.2019)
– Hakemus saapunut 3.10.2019
– Välimiesoikeus: asianajaja Tero Artimo (lunastuslautakunnan päätös 7.1.2020)

10. Telenor Finland Holding Oy / DNA Oyj:n muut osakkeenomistajat
– DNA Oyj:n (Y-tunnus: 0592509-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 11.10.2019
– Uskottu mies: asianajaja Olli Iirola (Helsingin käräjäoikeuden päätös 4.11.2019)
– Välimiesoikeus: Puheenjohtaja: professori Seppo Villa, jäsenet: asianajaja Niina Palaja ja asianajaja Markus Manninen (lunastuslautakunnan päätös 11.12.2019)

11. Coronaria Oy / Silmäasema Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Silmäasema Oyj:n (Y-tunnus: 2627773-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 26.11.2019
– Uskottu mies: asianajaja Pauliina Tenhunen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 15.1.2020)
– Välimiesoikeus: Puheenjohtaja: Independent Arbitrator Mika Savola, jäsenet: kauppaoikeuden professori emeritus Raimo Immonen ja asianajaja Niina Rosenlund (lunastuslautakunnan päätös 2.3.2020)

1. Matti Ihamuotila / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 16.2.2018
– Hakemus peruutettu 22.2.2018

2. Konneveden kunta / Kellankosken Voima Oy:n muut osakkeenomistajat
– Kellankosken Voima Oy:n (Y-tunnus: 0176216-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 6.4.2018
– Uskottu mies: asianajaja Hannu Palsola (Keski-Suomen käräjäoikeuden päätös 9.5.2018)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Tero Artimo (lunastuslautakunnan päätös 11.6.2018)

3. Logistics Automation Invest Group Oy /Syslore Oy:n muut osakkeenomistajat
– Syslore Oy:n (Y-tunnus: 1611235-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 28.5.2018
– Uskottu mies: asianajaja Nina Mickelsson (Helsingin käräjäoikeuden päätös 18.6.2018)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Kalle Kyläkallio (lunastuslautakunnan päätös 16.8.2018)

4. Sagax Temple Portfolio 2 Oy / Alettin Basboga
– Tenava Ostoskeskus Oy (Y-tunnus: 0150473-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 7.6.2018
– Hakemus peruutettu 3.7.2018

5. Kildare Nordic Acquisitions S.á.r.l / Technopolis Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Technopolis Oyj:n (Y-tunnus: 0487422-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 19.10.2018
– Uskottu mies: KTM Tiina Lind (Oulun käräjäoikeuden päätös 5.11.2018)
– Välimiesoikeus: asianajaja Niina Palaja (puheenjohtaja), professori Matti J. Sillanpää ja  KTT Harri Seppänen (lunastuslautakunnan päätös 5.12.2018)

6. Espoon kaupunki / Asunto Oy Espoon Kaupinkallion Senioritalo
– Kaupinkallion Paikoitustalo Oy:n (Y-tunnus: 0600530-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 2.11.2018
– Uskottu mies: KTM Camilla Viherlaakso (Espoon käräjäoikeuden päätös 15.1.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Seppo Kymäläinen (lunastuslautakunnan päätös 30.1.2019)

7. Jyväskylän Revisio- ja Investortoimisto Oy / Jyväskylän Messut Oy
– Jyväskylän Kongressikeskus Oy:n (Y-tunnus: 1466665-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 10.12.2018
– Uskottu mies: asianajaja Ari Savela (Keski-Suomen käräjäoikeuden päätös 7.3.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Kirsi Kannaste (lunastuslautakunnan päätös 10.4.2019)

8. Ingman Group Oy Ab / Heikki Jämsänen, Martti Kellokumpu, Laulon Oy ja Kalle Palander
– Halti Oy:n (Y-tunnus: 1896680-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 17.12.2018
– Uskottu mies: OTM, KTM Olli Rautiainen (Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 5.3.2019)
–Välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Jussi Lehtinen (lunastuslautakunnan päätös 11.3.2019)

9. Ampner Oy / Ari Lamberg, Ari Takkunen, Teemu Korpiaho, Quanture Oy ja Fouga IT Oy
– Testcom Oy:n (Y-tunnus: 1824329-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 18.12.2018
– Uskottu mies: asianajaja Kirsi Kannaste (Pohjanmaan käräjäoikeuden päätös 8.2.2019)
– Välimiesoikeus: ainoa välimies OTT Timo Kaisanlahti (lunastuslautakunnan päätös 11.3.2019)
– Ampner Oy peruuttanut hakemuksen

10. Inarin kunta / Inari Invest Oy
– Saariselän Siula Oy:n (Y-tunnus: 1648168-9) vähemmistöosakkeen lunastus
– Hakemus saapunut 19.12.2018
– Uskottu mies: Asianajaja Veli Siitonen (Lapin käräjäoikeuden päätös 29.3.2019)
– Välimiesoikeus: OTT Juha Ryynänen (lunastuslautakunnan päätös 16.10.2019)

11. Cantell Oy / Orox Oy
– Normet Group Oy:n (Y-tunnus: 1954515-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– Hakemus saapunut 19.12.2018
– Välimiesoikeus: puheenjohtaja: professori Seppo Villa, jäsenet: asianajaja Tarja Wist ja Independent Arbitrator Mika Savola (lunastuslautakunnan päätökset 30.1.2019 ja 25.2.2019)

1. CapMan Oyj / Muut Norvestia Oyj:n osakkeenomistajat– Norvestia Oyj:n (Y-tunnus: 0586253-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 13.1.2017
– uskottu mies: KTM, OTM Olli Rautiainen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 6.2.2017)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: professori (emeritus) Risto Nuolimaa, jäsenet: asianajajat Petra Kiurunen ja Kirsi Eksymä (lunastuslautakunnan päätös 8.3.2017)

2. Kuljetusliike Y. Auramaa Oy / Muut Pirkanmaan Kaukokiito Oy:n osakkeenomistajat– Pirkanmaan Kaukokiito Oy:n (Y-tunnus: 0938674-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.3.2017
– uskottu mies: asianajaja Hannu Knuutila (Satakunnan käräjäoikeuden päätös 7.4.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 22.5.2017)

3. Risto Nurmi / Viirin Kirppis Oy:n vähemmistöosakkeenomistaja– Viirin Kirppis Oy:n (Y-tunnus: 2111898-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.3.2017
– uskottu mies: KTM Camilla Viherlaakso (Hyvinkään käräjäoikeuden päätös 30.3.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Markus Manninen (lunastuslautakunnan päätös 20.4.2017)

4. Picodeon Ltd Oy:n vähemmistöosakkeenomistajat / Enso Ventures 1 Limited– Picodeon Ltd Oy:n (Y-tunnus: 2007808-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 27.3.2017
– uskottu mies: asianajaja Ulla Vuokila (Helsingin käräjäoikeuden päätös 4.5.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Matti J. Sillanpää (lunastuslautakunnan päätös 22.5.2017)

5. MSSL Estonia WH OÜ / Muut PKC Group Oyj:n osakkeenomistajat– PKC Group Oyj:n (Y-tunnus: 0972280-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.4.2017
– uskottu mies: professori Seppo Ikäheimo (Helsingin käräjäoikeuden päätös 4.5.2017)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: OTT Pekka Timonen, jäsenet: asianajajat Petra Kiurunen ja Carita Wallgren-Lindholm (lunastuslautakunnan päätös 9.6.2017)

6. Nokia Solutions and Networks Oy / Muut Comptel Oyj:n osakkeenomistajat– Comptel Oyj:n (Y-tunnus: 0621455-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.4.2017
– uskottu mies: KTM Joakim Rehn (Helsingin käräjäoikeuden päätös 28.4.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 22.5.2017)

7. Project Business Oy Finlandin vähemmistöosakkeenomistaja / Project Business Oy Finlandin enemmistöosakkeenomistaja– Project Business Oy Finlandin (Y-tunnus: 0750668-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.5.2017
– hakemus peruutettu 8.5.2017

8. Polar Bidco S.á.r.l. / Muut Sponda Oyj:n osakkeenomistajat
– Sponda Oyj:n (Y-tunnus: 0866692-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 26.7.2017
– uskottu mies: KTM Tiina Lind (Helsingin käräjäoikeuden päätös 15.9.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Justus Könkkölä (lunastuslautakunnan päätös 16.10.2017)

9. Fiume Trading Oy / NOMO Technologies Oy:n vähemmmistöosakkeenomistaja
– NOMO Technologies Oy:n (Y-tunnus: 2642975-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.9.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Niina Palaja (lunastuslautakunnan päätös 16.10.2017)

10. Juha Helmijoki / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 27.9.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

11. Sakari Pehkonen / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 5.10.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

12. Sami Lahti / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 8.10.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

13. Hannu Koskeno / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 9.10.2017
– hakemus peruutettu 27.10.2017

14. Tapio Potila / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 10.10.2017
– hakemus peruutettu 19.10.2017

15. CGI Nordic Investments Limited / Muut Affecto Oyj:n osakkeenomistajat
– Affecto Oyj (Y-tunnus: 1069622-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 11.10.2017
– uskottu mies: diplomiekonomi Rabbe Nevalainen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 7.11.2017)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Tarja Wist (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

16. Reijo Nurmi / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

17. Marita Sarjanen-Nurmi / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

18. Reijo Paju  / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 8.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

19. Petteri Kauria  / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 21.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

20. Irma Sarekoski  / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 23.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

21. Tapani Sarekoski  / Gumböle Golf ry
– Gumböle Golf Oy:n (Y-tunnus: 1637407-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 23.11.2017
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Seppo Villa (lunastuslautakunnan päätös 4.12.2017)

1. Helsingin Mylly Oy / Polar Mills Ltd Oy:n muut osakkeenomistajat
– Oy Polar Mills Ab:n (y-tunnus 0917474-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 11.1.2016
– uskottu mies: asianajaja Vesa Niinikangas (Pohjanmaan käräjäoikeuden päätös 28.1.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Mika Savola (lunastuslautakunnan päätös 23.3.2016)

2. Enso Ventures 1 Limited / Picodeon Ltd Oy:n muut osakkeenomistajat– Picodeon Ltd Oy:n (y-tunnus 2007808-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 11.1.2016
– uskottu mies: asianajaja Ulla Vuokila (Helsingin käräjäoikeuden päätös 8.2.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Matti J. Sillanpää (lunastuslautakunnan päätös 23.3.2016)

3. Markinst Oy / Rastor Oy:n muut osakkeenomistajat– Rastor Oy:n (y-tunnus 0114371-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 22.1.2016
– uskottu mies: KTK, OTL Nils Blummé (Helsingin käräjäoikeuden päätös 29.3.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Tanja Jussila (lunastuslautakunnan päätös 13.4.2016)

4. Grimaldi Group S.p.A. / Finnlines Oyj:n muut osakkeenomistajat– Finnlines Oyj:n (y-tunnus 0201153-9) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 4.2.2016
– uskottu mies: asianajaja Merja Blankenstein (Helsingin käräjäoikeuden päätös 22.2.2016)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: OTT Pekka Timonen, jäsenet: asianajaja Niina Palaja ja asianajaja Tarja Wist (lunastuslautakunnan päätös 13.4.2016)

5. Espoon kaupunki / Hausia Oy– Tapiolan Urheilutalo Oy:n (y-tunnus 0194094-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 24.3.2016
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Kalle Kyläkallio (lunastuslautakunnan päätös 5.7.2016)

6. Acorda Therapeutics, Inc. / Muut Biotie Therapies Oyj:n osakkeenomistajat
– Biotie Therapies Oyj:n (y-tunnus 1475830-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 20.4.2016
– uskottu mies: ekonomi, OTK Jussi Perho (Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätös 8.6.2016)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: professori Seppo Villa, jäsenet: asianajaja Justus Könkkölä ja asianajaja Carita Wallgren-Lindholm (lunastuslautakunnan päätös 5.7.2016)

7. Veromian Oy / LinkoTec Oy:n muut osakkeenomistajat
– LinkoTec Oy:n (y-tunnus 1932551-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 23.6.2016
– uskottu mies: asianajaja Teemu Taxell (Espoon käräjäoikeuden päätös 8.7.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Kirsi Eksymä (lunastuslautakunnan päätös 25.8.2016)

8. NSIG Finland S.á.r.l. / Okmetic Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Okmetic Oyj:n (y-tunnus 0596885-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 23.6.2016
– uskottu mies: KTM Camilla Viherlaakso (Vantaan käräjäoikeuden päätös 8.7.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Kari Hoppu (lunastuslautakunnan päätös 25.8.2016)

9. MariElectronics Oy / MariMils Oy:n muut osakkeenomistajat
– MariMils Oy:n (y-tunnus 0861401-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 13.7.2016
– uskottu mies: asianajaja Niina Mickelsson (Vantaan käräjäoikeuden päätös 19.9.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Jan Waselius (lunastuslautakunnan päätös 10.10.2016)

10. FinVector Vision Therapies Ltd / Herantis Pharma Oyj
– Laurantis Pharma Oy:n (y-tunnus 2210546-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 15.7.2016
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Ari Savela (lunastuslautakunnan päätös 25.8.2016)

11. Fortum Oyj / Ekokem Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Ekokem Oyj:n (y-tunnus 0350017-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.10.2016
– uskottu mies: asianajaja Niina Palaja (Helsingin käräjäoikeuden päätös 23.11.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies OTT Pekka Timonen (lunastuslautakunnan päätös 19.12.2016)

12. Kannuksen Vesiosuuskunta / Muut Lohtajan Vesihuolto Oy:n osakkeenomistajat
– Lohtajan Vesihuolto Oy:n (y-tunnus 0180796-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 20.10.2016
– uskottu mies: asianajaja Osmo Sippola (Keski-Pohjanmaan käräjäoikeuden päätös 24.11.2016)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Vesa Niinikangas (lunastuslautakunnan päätös 19.12.2016)

13. Nordic Packaging and Container (Finland) Holdings Oy / Muut Powerflute Oyj:n osakkeenomistajat
– Powerflute Oyj:n (y-tunnus 2048890-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 21.11.2016
– uskottu mies: asianajaja Tarja Wist (Helsingin käräjäoikeuden päätös 23.11.2016)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: asianajaja Jan Ollila, jäsenet: asianajajat Ulla Vuokila ja Arto Kukkonen (lunastuslautakunnan päätös 19.12.2016)

1. Geberit Investment Oy / Sanitec Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Sanitec Oyj:n (y-tunnus 1955115-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 13.2.2015
– uskottu mies: asianajaja Kirsi Eksymä (Helsingin käräjäoikeuden päätös 3.3.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Pekka Puhakka (lunastuslautakunnan päätös 31.3.2015)

2. N-Service Oy / Planet Service Oy:n vähemmistöosakkeenomistaja
– Planet Service Oy:n (y-tunnus 1947668-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 25.2.2015
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Veikko Vahtera (lunastuslautakunnan päätös 31.3.2015)

3. Atine Group Oy / Turvatiimi Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Turvatiimi Oyj:n (y-tunnus 0667761-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 17.4.2015
– uskottu mies: KTK, OTL Nils Blummé (Helsingin käräjäoikeuden päätös 4.5.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Pauliina Tenhunen (lunastuslautakunnan päätös 9.6.2015)

4. Tarja Lehti / Tapani Suominen (koskee PSV-Kiinteistövarallisuus Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– PSV Kiinteistövarallisuus Oy:n (y-tunnus 1816354-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 6.5.2015
– uskottu mies: asianajaja Paula Kurki-Suonio (Päijät-Hämeen käräjäoikeuden päätös 13.7.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Matti Nenonen (lunastuslautakunnan päätös 21.8.2015)

5. Assa Abloy Oy / Turvaykköset Oy:n muut osakkeenomistajat
– Turvaykköset Oy:n (y-tunnus 2127363-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 8.6.2015
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Justus Könkkölä (lunastuslautakunnan päätös 21.8.2015)

6. Verso Fund II Ky / Environics Oy:n muut osakkeenomistajat
– Environics Oy:n (y-tunnus 0660329-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 24.6.2015
– uskottu mies: KTM Camilla Viherlaakso (Etelä-Savon käräjäoikeuden päätös 6.8.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Petra Kiurunen (lunastuslautakunnan päätös 11.9.2015)

7. M1 Capital Oy ja Markus Grannenfelt / Intellipocket Oy:n osakkeenomistaja
– Intellipocket Oy:n (y-tunnus 2295953-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 2.9.2015
– hakemus peruutettu 22.10.2015 (sovinto)

8. Javerdel Group Oü / Mika Roivainen (koskee Account line Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– Account line Oy:n (y-tunnus 1728663-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.10.2015
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Pekka Puhakka (lunastuslautakunnan päätös 30.11.2015)

9. Forever Invest Oy / Sulkapallohalli Espoo Badminton Oy:n muut osakkeenomistajat
– Sulkapallohalli Espoo Badminton Oy:n (y-tunnus 0685853-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 29.10.2015
– uskottu mies: asianajaja Kim Kyntölä (Espoon käräjäoikeuden päätös 15.12.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Antti Kuusimäki (lunastuslautakunnan päätös 30.12.2015)

10. Mikko Saajanlehto / Divest Group Oy (koskee Suomen Talousverkko Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– Suomen Talousverkko Oy:n (y-tunnus 2070607-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.11.2015
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Markus Manninen (lunastuslautakunnan päätös 30.11.2015)

11. Alma Media Oyj / Talentum Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Talentum Oyj:n (y-tunnus 0114701-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.11.2015
– uskottu mies: asianajaja Kirsi Eksymä (Helsingin käräjäoikeuden päätös 10.12.2015)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja: professori Raimo Immonen, jäsenet: asianajaja Harriet Lagus ja asianajaja Gisela Knuts (lunastuslautakunnan päätös 13.1.2016)

12. Vitikkala Holding Oy / Fennoway Oy:n muut osakkeenomistajat
– Fennoway Oy:n (y-tunnus 2294018-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 9.12.2015
– hakemus peruutettu 9.2.2016

1. Anders Ekholm ja Maria Lival-Juusela / Elite Pankkiiriliike Oy ja Eufex Pankki Oyj (Eufex Pankki Oyj:n sulautuminen Elite Pankkiiriliike Oy:öön)
– Eufex Pankki Oyj:n (y-tunnus 1592719-1) osakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 10.2.2014
– uskottu mies: asianajaja Jan Waselius (Helsingin käräjäoikeuden päätös 13.3.2014)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja OTT Pekka Timonen, jäsenet professori Seppo Ikäheimo ja asianajaja Carita Wallgren-Lindholm (lunastuslautakunnan päätös 15.4.2014)

2. OP-Pohjola osk / Pohjola Pankki Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Pohjola Pankki Oyj:n (y-tunnus 0199920-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 15.4.2014
– uskottu mies: asianajaja Matti Manner (Helsingin käräjäoikeuden päätös 6.6.2014)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan päätös 7.7.2014): puheenjohtaja asianajaja Pekka Puhakka, jäsenet asianajaja Petra Kiurunen ja asianajaja Matti Ylä-Mononen (Matti Ylä-Mononen eronnut tehtävästä 18.8.2014) -> lunastuslautakunnan päätös 20.8.2014: uusi välimiesoikeuden jäsen asianajaja Justus Könkkölä

3. Renideo Holding Oy / Oral Hammaslääkärit Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Oral Hammaslääkärit Oyj:n (y-tunnus 0967828-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 4.7.2014
– uskottu mies: OTL, KTK Nils Blummé (Helsingin käräjäoikeuden päätös 25.7.2014)
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Olli Iirola (lunastuslautakunnan päätös 25.9.2014)

4. SSAB AB (publ) / Rautaruukki Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Rautaruukki Oyj:n (y-tunnus 0113276-9) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 31.7.2014
– uskottu mies: asianajaja Kirsi Eksymä (Helsingin käräjäoikeuden päätös 12.8.2014)
– välimiesoikeus: ainoa välimies professori Raimo Immonen (lunastuslautakunnan päätös 25.9.2014)

5. Antti Jääskeläinen / Paperinkeräys Oy
– Puijon Jäteraaka-aine Oy:n (y-tunnus 0779616-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 10.9.2014
– välimiesoikeus: ainoa välimies asianajaja Hannu Palsola (lunastuslautakunnan päätös 17.10.2014)

6. Oy Danfoss Ab / Vacon Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Vacon Oyj:n (y-tunnus 1519966-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 2.12.2014
– uskottu mies: asianajaja Vesa Niinikangas (Pohjanmaan käräjäoikeuden päätös 29.12.2014)
– välimiesoikeus: puheenjohtaja professori Seppo Villa, jäsenet professori Vesa Annola ja asianajaja Tarja Wist (lunastuslautakunnan päätös 11.2.2015)

7. LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiö / Kiinteistö Oy Bulevardi 28
– Kiinteistö Oy Bulevardi 28:n (y-tunnus 0252244-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 31.12.2014
– uskottu mies: KTM Joakim Rehn (Helsingin käräjäoikeuden päätös 4.3.2015)
– välimiesoikeus: ainoa välimies ekonomi, varatuomari Juha Kurkinen (lunastuslautakunnan päätös 31.3.2015)

1. Suomen Kuntaliitto ry / FCG Finnish Consulting Group Oy:n muut osakkeenomistajat
– FCG Finnish Consulting Group Oy:n (y-tunnus 1940671-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 16.1.2013
– uskottu mies: Asianajaja, varatuomari Matti Nenonen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 27.2.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 10.4.2013): ainoa välimies asianajaja Jan Waselius (annettu päätös välimiesmenettelyn lopettamisesta)

2. Uusi Rosk’n Roll Oy Ab / Rosk´n Roll Oy Ab:n muut osakkeenomistajat
– Rosk’n Roll Oy Ab:n (y-tunnus 0768908-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 17.1.2013
– uskottu mies: Asianajaja Ilkka Syrjänen (Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 20.2.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 10.4.2013): ainoa välimies OTT, VT Ville Pönkä (päätös välimiesmenettelyn lopettamisesta annettu 9.5.2018)

3. Staffpoint Holding Oy (entinen Viavia Oy) / GWS Staff Oy:n muut osakkeenomistajat
– GWS Staff Oy:n (y-tunnus 2193394-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 31.1.2013
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 6.3.2013): välimiesoikeuden puheenjohtaja OTT Pekka Timonen, jäsenet professori Seppo Ikäheimo ja asianajaja Justus Könkkölä

4. Punkaharjun Kultaranta Oy / Kiinteistö Oy Kultakivenlahden muut osakkeenomistajat
– Kiinteistö Oy Kultakivenlahden (y-tunnus 0851859-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 25.2.2013
– uskottu mies: Asianajaja Hannu Palsola (Helsingin käräjäoikeuden päätös 9.4.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 27.5.2013): ainoa välimies professori Veikko Vahtera

5. Kimmo Yli-Anttila / Finnrobotics Oy:n vähemmistöosakkeenomistaja Niko Moilanen
– Finnrobotics Oy:n (y-tunnus 0878266-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 14.3.2013
– uskottu mies: Asianajaja Hannu Knuutila (Satakunnan käräjäoikeuden päätös 15.4.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 25.4.2013): ainoa välimies asianajaja Markku Asmala

6. Rake Real Estate Oy / Bulevardi 6 Oy:n vähemmistöosakkeenomistaja Bulevardi Investment Trust Oy
– Bulevardi 6 Oy:n (y-tunnus 0117487-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 23.5.2013
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 18.6.2013): ainoa välimies asianajaja, varatuomari Arto Palsala

7. KSF Media Ab / Loviisan Sanomain Osakeyhtiön muut osakkeenomistajat
– Loviisan Sanomain Osakeyhtiön (y-tunnus 0128971-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.6.2013
– uskottu mies: Asianajaja Pekka Puhakka (Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 8.7.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 11.9.2013): ainoa välimies asianajaja Olli Iirola

8. Anton Serbin / PolarSol Oy:n muut osakkeenomistajat
– PolarSol Oy:n (y-tunnus 2252908-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 7.6.2013
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 13.8.2013): ainoa välimies asianajaja Kari Harju

9. Keskisuomalainen Oyj / Suomen Lehtiyhtymä Oy:n muut osakkeenomistajat
– Suomen Lehtiyhtymä Oy:n (y-tunnus 0213907-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 14.6.2013
– uskottu mies: Asianajaja Petra Kiurunen (Tuusulan käräjäoikeuden päätös 10.7.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 13.8.2013): ainoa välimies professori Raimo Immonen

10. Tietorakentajat Oy / Suomen Rakennuslogistiikka Oy:n vähemmistöosakkeenomistaja Jussi Kammonen
– Suomen Rakennuslogistiikka Oy:n (y-tunnus 0972456-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.6.2013
– uskottu mies: Asianajaja Kirsi Eksymä (Vantaan käräjäoikeuden päätös 10.7.2013) -> uskottu mies luopunut tehtävästä asianosaisten yhteisestä pyynnöstä 3.2.2014
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 13.8.2013): ainoa välimies asianajaja Tarja Wist

11. Pohjolan Liiketilat Oy / Taisto Oikkonen
– Rovaniemen Pienteollisuustalo Oy:n (y-tunnus 0192622-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 3.7.2013
– uskottu mies: Asianajaja Juha Kiiha (Lapin käräjäoikeuden päätös 23.8.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 1.10.2013): ainoa välimies varatuomari, ekonomi Juha Kurkinen

12. McAfee Suomi Funding LLC (Yhdysvallat) / Stonesoft Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Stonesoft Oyj:n (y-tunnus 0837548-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 4.7.2013
– uskottu mies: KTM Joakim Rehn (Helsingin käräjäoikeuden päätös 9.8.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 11.9.2013): ainoa välimies professori (emeritus) Risto Nuolimaa

13. Esa Karppinen / Hotelzon International Oy:n muut osakkeenomistajat
– Hotelzon International Oy:n (y-tunnus 2127565-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 9.8.2013
– hakemus peruutettu 3.9.2013

14. Heikki Tervonen ja Kauko Sokkanen / Elisa Oyj
(Telekarelia Oy:n sulautuminen Elisa Oyj:hin)
– Telekarelia Oy:n (y-tunnus 0167454-1) osakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 18.9.2013
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 21.10.2013): ainoa välimies OTT Sakari Helminen

15. Johan Hirn / Elisa Oyj
(Telekarelia Oy:n sulautuminen Elisa Oyj:hin)
– Telekarelia Oy:n (y-tunnus 0167454-1) osakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.9.2013
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 21.10.2013): ainoa välimies OTT Sakari Helminen

1. Zelg Oy / Reale Oy
– Aalto Capital Privanet Oyj:n (y-tunnus 1603799-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 12.6.2012
– hakemus peruutettu 26.9.2012

2. Global Innovation Network Oy / GIN aqua Oy:n muut osakkeenomistajat
– GIN aqua Oy:n (y-tunnus 1462262-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.6.2012
– uskottu mies: OTL, KTK Nils Blummé (Oulun käräjäoikeuden päätös 6.9.2012)
– hakemus peruutettu 5.10.2012

3. Accountor Holding Oy / Accountor Oy:n muut osakkeenomistajat
– Accountor Oy:n (y-tunnus 0673949-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 10.9.2012
– uskottu mies: Varatuomari, ekonomi Juha Kurkinen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 9.10.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 8.11.2012): ainoa välimies professori Seppo Villa

4. Soundion Oy Ltd / F-Musiikki Oy
(F-Musiikki Turku Oy:n sulautuminen F-Musiikki Oy:hyn)
– F-Musiikki Turku Oy:n (y-tunnus 1901184-2) osakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 14.9.2012
– uskottu mies: Varatuomari Kai Miesmäki (Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätös 12.11.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 19.12.2012): ainoa välimies professori Raimo Immonen

5. Oy Lival Ab / Nordic Aluminium Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Nordic Aluminium Oyj:n (y-tunnus 0855490-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 26.9.2012
– uskottu mies: Asianajaja Jouko Huhtala (Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden päätös 17.10.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 8.11.2012): ainoa välimies professori Juhani Kyläkallio

6. Business Network Oy / Kiinteistö Oy Jyväskylän Maakunta -nimisen yhtiön muut osakkeenomistajat
– Kiinteistö Oy Jyväskylän Maakunta -nimisen yhtiön (y-tunnus 0682946-9) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 2.10.2012
– uskottu mies: Asianajaja Lasse Oja (Keski-Suomen käräjäoikeuden päätös 4.12.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 21.1.2013): ainoa välimies asianajaja Vesa Kokko (Vesa Kokko eronnut välimiehen tehtävästä 11.4.2013) -> lunastuslautakunnan kokous 25.4.2013: uusi välimies varatuomari Nina Wilkman

7. Pyroll Oy / KM-Yhtymä Oy:n muut osakkeenomistajat
– KM-Yhtymä Oy:n (y-tunnus 0167975-6) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 5.10.2012
– uskottu mies: Asianajaja Pauliina Tenhunen (Pohjois-Karjalan käräjäoikeuden päätös 16.10.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 21.11.2012): ainoa välimies asianajaja Olli Iirola

8. St1 Holding Oy / St1 Oy:n muut osakkeenomistajat
– St1 Oy:n (y-tunnus 0201124-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 2.11.2012
– uskottu mies: Asianajaja Arto Kukkonen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 28.11.2012)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 21.1.2013): ainoa välimies asianajaja Kalle Kyläkallio

9. Eurofins Food Testing LUX Holding S.a.r.l. / Viljavuuspalvelu Oy:n muut osakkeenomistajat
– Viljavuuspalvelu Oy:n (y-tunnus 0115896-9) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 17.12.2012
– uskottu mies: Asianajaja Kim Kyntölä (Etelä-Savon käräjäoikeuden päätös 3.1.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 7.2.2013): ainoa välimies OTT Veikko Vahtera

10. Jarmo Annunen / Cave Oy:n muut osakkeenomistajat
– Cave Oy:n (y-tunnus 2176060-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 31.12.2012
– uskottu mies: OTL, KTK Nils Blummé (Espoon käräjäoikeuden päätös 1.2.2013)
– välimiesoikeus (lunastuslautakunnan kokous 6.3.2013): ainoa välimies siviilioikeuden dosentti Olli Norros

1. Nordstjernan AB / Salcomp Oyj:n muut osakkeenomistajat
 Salcomp Oyj:n (y-tunnus 1509923-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 18.3.2011
– uskottu mies: asianajaja Kim Kyntölä (Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätös 31.3.2011)
– välimiesoikeus (kokous 30.5.2011): välimiesoikeuden puheenjohtaja Antero Molander, jäsenet professori Raimo Immonen ja presidentti Ingvar Krook

2. Konecranes Finance Oy / Suomen Teollisuusosa Oy:n muut osakkeenomistajat
 Suomen Teollisuusosa Oy:n (y-tunnus 1839177-5) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.5.2011
– uskottu mies: OTL, KTK Nils Blummé (Pirkanmaan käräjäoikeuden päätös 7.6.2011)
– välimiesoikeus (kokous 21.6.2011): ainoa välimies VT Nina Wilkman

3. Silecs International Pte. Ltd. (Singapore) / Silecs Oy:n muut osakkeenomistajat
– Silecs Oy:n (y-tunnus 1650021-0) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 19.5.2011
– uskottu mies: Rabbe Nevalainen (Helsingin käräjäoikeuden päätös 21.6.2011)
– välimiesoikeus (kokous 22.8.2011): ainoa välimies professori Jukka Mähönen

4. Webmedia Group AS (Viro) / CCC Corporation Oy:n muut osakkeenomistajat
– CCC Corporation Oy:n (y-tunnus 0728135-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 13.6.2011
– uskottu mies: asianajaja Juha Ryynänen (Oulun käräjäoikeuden päätös 19.7.2011)
– välimiesoikeus (kokous 22.8.2011): ainoa välimies asianajaja Lauri Peltola

5. TeliaSonera Finland Oyj / Oy Turun Kaapelitelevisio – Åbo Kabeltelevision Ab:n muut osakkeenomistajat
– Oy Turun Kaapelitelevisio – Åbo Kabeltelevision Ab:n (y-tunnus 0615397-2) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 1.7.2011
– uskottu mies: asianajaja Jouko Huhtala (Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätös 12.7.2011)
– välimiesoikeus (kokous 22.8.2011): välimiesoikeuden puheenjohtaja professori Matti J. Sillanpää, jäsenet professori Jukka Mähönen ja professori Seppo Villa

6. Trimble Finland Oy / Tekla Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Tekla Oyj:n (y-tunnus 0196634-1) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 5.8.2011
– uskottu mies: KTM Joakim Rehn (Espoon käräjäoikeuden päätös 31.8.2011)
– välimiesoikeus (kokous 1.11.2011): ainoa välimies OTT Pekka Timonen

7. Aliha Oy / CLS-Engineering Oy:n muut osakkeenomistajat
– CLS-Engineering Oy:n (y-tunnus 0810902-7) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 16.8.2011
– uskottu mies: asianajaja Pekka Paldanius (Satakunnan käräjäoikeuden päätös 16.9.2011)
– hakemus peruutettu 3.11.2011

8. Markku Luoto / Kiilto Family Oy
– Metalpak Oy:n (y-tunnus 0646300-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 15.9.2011
– uskottu mies: asianajaja Matti Manner (Pirkanmaan käräjäoikeuden päätös 28.11.2011)
– välimiesoikeus (kokous 19.12.2011): ainoa välimies asianajaja Pekka Warjus

9. Symphony Technology II-A, L.P. (Yhdysvallat) / Aldata Solution Oyj:n muut osakkeenomistajat
– Aldata Solution Oyj:n (y-tunnus 0718395-4) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 6.10.2011
– uskottu mies: asianajaja Matti Manner (Helsingin käräjäoikeuden päätös 20.10.2011)
– välimiesoikeus (kokous 30.11.2011): ainoa välimies varatuomari, ekonomi Juha Kurkinen

10. Oy Backman – Trummer Ab / Vaskiluodon Vapaavarastokiinteistö Oy – Vasklot Frilagerfastighets Ab:n muut osakkeenomistajat
– Vaskiluodon Vapaavarastokiinteistö Oy – Vasklot Frilagerfastighets Ab:n (y-tunnus 0183587-8) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 4.11.2011
– uskottu mies: asianajaja Vesa Niinikangas (Pohjanmaan käräjäoikeuden päätös 21.11.2011)
– välimiesoikeus (kokous 19.12.2011): ainoa välimies presidentti Ingvar Krook

11. Lindström Invest Oy / Telepro Oy 
– Kiinteistö Oy Perttulantie 6 (y-tunnus 0603526-3) vähemmistöosakkeiden lunastus
– hakemus saapunut 5.12.2011
– välimiesoikeus (kokous 14.2.2012): ainoa välimies asianajaja Pekka Jaatinen

1. Peter Polón / Metso Oyj
(koskee Tamfelt Oyj Abp:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 13.1.2010
– kokous 29.3.2010: ainoa välimies professori Edward Andersson

2. Metso Oyj / Tamfelt Oyj Abp:n muut osakkeenomistajat
– hakemus saapunut 13.1.2010
– kokous 29.3.2010: ainoa välimies professori Edward Andersson

3. Outotec Oyj / Larox Oyj:n muut osakkeenomistajat
– hakemus saapunut 3.2.2010
– kokous 29.3.2010: ainoa välimies VT, ekonomi Juha Kurkinen

4. EXFO Finland Oy / Nethawk Oyj:n muut osakkeenomistajat
– hakemus saapunut 12.3.2010
– kokous 15.6.2010: ainoa välimies professori Jukka Mähönen

5. Hanna Hoffrén / Metso Oyj
(koskee Tamfelt Oyj Abp:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 23.3.2010
– kokous 29.3.2010: ainoa välimies professori Edward Andersson

6. Kari Pynnönen / Juhani Pynnönen
(koskee Louhintaliike Pynnönen Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 24.3.2010
– hakemus peruutettu 31.5.2010

7. HSS Media Invest Ab / Övriga aktieägare i Fastighets Ab Karlebygatan 22
– hakemus saapunut 20.4.2010
– kokous 24.8.2010: ainoa välimies presidentti Ingvar Krook

8. Led Oy ja Pentti Polón / SSP Yhtiöt Oy
(koskee Forssan Seudun Puhelin Oy:n sulautumista SSP Yhtiöt Oy:hyn)
– hakemus saapunut 27.4.2010
– hakemus peruutettu 17.5.2010

9. Petri Helenius / SSP Yhtiöt Oy
(koskee Forssan Seudun Puhelin Oy:n sulautumista SSP Yhtiöt Oy:hyn)
– hakemus saapunut 28.4.2010
– hakemus peruutettu 18.5.2010

10. Tremendia Oy / SSP Yhtiöt Oy
(koskee Forssan Seudun Puhelin Oy:n sulautumista SSP Yhtiöt Oy:hyn)
– hakemus saapunut 29.4.2010
– hakemus peruutettu 14.5.2010

11. Greenzap Oy, Timo Rautanen ja Lakiasiaintoimisto Asiakasturva Oy / SSP Yhtiöt Oy
(koskee Forssan Seudun Puhelin Oy:n sulautumista SSP Yhtiöt Oy:hyn)
– hakemus saapunut 30.4.2010
– hakemus peruutettu 30.4.2010

12. Oy Husön Arena Ab / Tanja Annika Tervakko
(koskee Oy Husön Ratsastuskeskus Ab –nimisen yhtiön vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 21.5.2010
– kokous 24.8.2010: ainoa välimies professori Risto Nuolimaa

13. Andelslaget Ålands Skogsägarförbund / Övriga aktieägare i Ab Skogen
– hakemus saapunut 29.10.2010
– kokous 14.2.2011: ainoa välimies professori Edward Andersson

14. TS-Yhtymä Oy / Priimus Group Oy:n muut osakkeenomistajat
– hakemus saapunut 3.12.2010
– kokous 14.2.2011: ainoa välimies asianajaja Matti Manner

15. Nurmeksen kaupunki / Kiinteistö Oy Säästöloma
(koskee Loma-Nurmes Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 13.12.2010
– kokous 14.2.2011: ainoa välimies asianajaja Seppo Karvinen

16. Pentti Polón / Keskisuomalainen Oyj
(koskee Kuopion Oikea Asema Oy:n vähemmistöosakkeiden lunastusta)
– hakemus saapunut 20.12.2010
– hakemus peruutettu 22.3.2011