Tiedoksi toimituksille: Keskuskauppakamarin asiantuntijat käytettävissä koronaviruksen aikana

Keskuskauppakamarin asiantuntijat ovat median käytettävissä ja auttavat mielellään yrityksiin ja Suomen talouteen liittyvissä kysymyksissä. Kaikkien keskuskauppakamarilaisten yhteystiedot löytyvät täältä.

Juho Romakkaniemi, toimitusjohtaja
juho.romakkaniemi@chamber.fi @Romakka
Avustaja: Mikko Pousi mikko.pousi@chamber.fi 044 333 9484 @MikkoPousi

Johanna Sipola, johtaja, vaikuttaminen
johanna.sipola@chamber.fi 09 4242 6277 @sipolanjohanna

Timo Vuori, johtaja, kansainväliset asiat
timo.vuori@chamber.fi 09 4242 6238 @TimoVuori

Mauri Kotamäki, pääekonomisti
mauri.kotamaki@chamber.fi 044 585 4298 @Mau_And
Ajankohtaisen talouspolitiikan kommentointi. Koronaviruksen vaikutukset talouteen, työllisyyteen ja yritysten toimintaympäristöön.

Emmiliina Kujanpää, johtava veroasiantuntija
emmiliina.kujanpaa@chamber.fi 0407680621 @KEmmiliina
Koronavirukseen liittyvän veropolitiikan kommentointi. Verojen maksujärjestelyt, yritysten rahoitukseen liittyvät verokysymykset, tappioiden verokohtelu ja konserniverotus kotimaisissa ja kansainvälisissä tilanteissa.

Päivi Wood, johtava asiantuntija, liikenne- ja elinkeinopoliitiikka
paivi.wood@chamber.fi 050 478 3990 @wood_paivi
Koronaviruksen vaikutukset liikenteeseen, logistiikkaan ja elinkeinopolitiikkaan.

Erkko Meri, lakimies
erkko.meri@chamber.fi 050 406 4291 @ErkkoMeri
Koronaviruksen vaikutukset startup -yrityksiin sekä kyberturvallisuus- ja tietosuoja-asiat koronavirusepidemian aikana.

Mikko Valtonen, osaamisasiantuntija
mikko.valtonen@chamber.fi 040 867 8250 @ValtonenMikko
Koronaviruksen vaikutukset koulutukseen, osaamiseen ja työ- ja koulutusperusteiseen maahanmuuttoon sekä työelämään liittyvät kysymykset.

Ville Kajala, johtava asiantuntija, yhtiö- ja arvopaperimarkkinaoikeus, corporate gorvenance
ville.kajala@chamber.fi 050 376 1460 @VilleKajala
Koronaviruksen vaikutukset pörssiyhtiöiden ja rahoitusmarkkinoiden toimintaan.

 

Viestintä palvelee mielellään median edustajia:

Pauliina Pulkkinen, viestintäjohtaja
pauliina.pulkkinen@chamber.fi, 0505745288 @paupulkkinen

Anna Yli-Saunamäki, viestinnän asiantuntija
anna.yli-saunamaki@chamber.fi, 0407525222 @annaylis

Terhi Walamies, viestinnän asiantuntija
terhi.walamies@chamber.fi, 0458633766 @terhiwa

Tuija Puomila, viestinnän assistentti
tuija.puomila@chamber.fi, 0401543122 @TuijaPuomila

 

Keskuskauppakamari on myös avannut korona -sivut, johon on kerätty ohjeistuksia yrityksille ja toimenpide-ehdotuksia päättäjille. Sivut löytyvät täältä